mektupsu

jusqu’ici tout va bien

Elli katlık bir binadan düşen adamın hikayesini biliyor musun?
Her katta kendini rahatlatmak için kendine şunu demiş:
“Buraya kadar her şey yolunda. Buraya kadar her şey yolunda.”

La haine (sinema filmi)

25 Eylül

Sevgili Ütopya,

Ne muntazam bir vakurluktu o öyle, o gırtlağına düğümlediğin seslerin, o bir çocuk gibi dışarı çıkmak isteyen gözlerin, o yanaklarıma rota çizen ellerin ve bütün bunlar raks ederken merhametinle, belki yine bir gün takas edeceğiz merhabaları, biliyorum. Okulların bayramlarda tatil olduğunu bilen bir çocuk gibi biliyorum. Bütün bu tapınmaların ortasında kalan bakışlarıma, müridi olduğum gözlerin yeter ki eğil desin. Bize bizle alay eden o kindar hasımlar, o habersiz hısımlar yeter ki bizi öte bilsin.

Bugün yine ağır duyguların altında ezildik, ağır ağır yürürken. uzaklaşıp gözden kaybolurken, yine dudaklarımızı paralel bulduk, şimdi dudaklarımız yerine yalnız nefesimiz çarpışıyor, bir şiddetli, bir durgun. Dudakların, kuru dudaklarımın arasında tekrar kapansın diye beklerken, ağzımızı açtırsınlar, ıslak küfürler fırlatmak istiyoruz bir ağızdan.

Ne zordur ama bilsen, bu sıralar yazma yetimden de uzağım, sığınacağım tek yer kalem gibi bizi yazan ellerin. Edebiyatın yetimiyim de bu piçliğim tamamen medeniyete mağlubiyetimden, sırası mıydı şimdi şakalarım yüzünden bozduğumuz ciddiyetin. 

Dibte çok durduk, ben de memnun değilim,ç.Tamam, bin katlı binanın çatısından belki el ele atlayacak, belki sırtımızdan itilecek de olabiliriz bu sıralar, ama bin kat, çok kat, daha yere çok var miniğim. Sen çakılma diye ben çiviler çakacağım ellerimize. “Jesus Christ” bağrışmalarına sığınan dillere daha ne kitaplar yazacağım. “Oku,” onu da sen oku. Olur mu miniğim? Zaman okuduğunu sananların, ağaçlara yazılmışa tapıyor insanlık ve çocukluğunu üstünde geçirdiğimiz o ağaçlara daha dokuz yüz doksan dokuz kat var ve şimdilik her şey yolunda. Boş ver, yere çakılalım, belki iki bin kat daha düşeriz.

Peki ya kaçıncı kattayız?

Reklamlar

jusqu’ici tout va bien” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s