mektupsu

bilseler…

“Mutsuz olduklarını söyleyen insanlara öyle hemencecik inanmayın. Hele önce bir sorun bakalım hâlâ uyuyabiliyorlar mı? Yanıt evetse, her şey yolunda demektir. Bu da yeterlidir.”
Louis-Ferdidand Celine

1 Kasım

Sevgili Ütopya,

Şimdi boş sokaklara benziyor, boğazında düğümlenen cümlelerin ve aldırış etmeden beni ortadan kaldırışların karışıyor, sükut haykırışlarıma. “Hay…” diyorum da başka bir şey diyemiyorum, susuzluğu henüz giderilmiş aldanışlarıma ve çok masumane duruyor bir hasımhanelerin kapısını haylazca çarpan ellerin. Görmüyor mu yoksa şehla gözlerin: ben senin için adını adından koyarım hoyratlarca zapt edilmiş bütün şehirlerin, maruzatı olur yalnız seni de raptedilmiş göreceğim günlerin.

Sen ulum peşinde düşlerini saklarken, bu zulüm peşinde küslerine kuşanmışlar bilmezler, ne şairane hayatlara gebe varlığın ve canlar yakmış nefasetine haset katmak kimin haddine sevgilim. Bir bilseler, bu sulu gözlüğüne kızarırlar. Bir bilseler: ne derinlere çıkıyor gözlüğünün önündeki ciltlere yazılmışlar. Kollarının arasından taşıp da saçların arasına karışmışlar, benim dilim varmıyor, sen söyleyiver: insanın kodundan mı kendinden başkasını yabancılıklar?

Şimdi ben soğuk, elgin bir köşe başında paylıyorum kendimi. Yarım gençliğime yine diken gibi batan engin düşlerim olacak, yarın sen gelmediğin zaman saatler kurulmadığına utanacak.

Şimdi ben yine kelimelerin kelimeliğinden utandığı günlerde, ne soğuk savaşlar veriyorum, ne top tüfekler patlıyor, ne köylerde inim inim ağlayanlar, ne ahırlar, samanlıklar yanıyor. Elimizde bize anca bakılacak saatler kalıyor.

Ve ben bittiğimde söyleyeceğim, en afili sözümü. Parmaklarını sürtsünler, hangi bezler silebilir ki bu toz tutmuş sözümü, yeter ki sen ayırma yüzümün önünden yüzünü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s